Canadian Tire Classic Minor A/AE/MD Tournament (Barrie Minor Hockey)

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Stephanie Jones on Thursday, May 2, 2019 (948 views)
November 22 - 24, 2019

4 game guarantee

Games can start as early as 7am

Registration:  $1,350          Sanction Number:  9009

Registration is now open                              

Teams registering to divisions that are full will be placed on a wait list.

Minor Atom A - FULL
Minor Atom AE - FULL
Minor Peewee A - FULL
Minor Peewee AE- FULL
Minor Bantam A - FULL
Minor Bantam MD - CANCELLED
Bantam MD - FULL
Minor Midget A - FULL
Minor Midget MD - FULL
Midget MD -CANCELLED
Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
ThursdayFridaySaturdaySundayMonday
MPAE
8:00 AM
Orillia Terriers
@ Barrie Colts
EB Purpl [MPAE1]
MMA
8:30 AM
Barrie Colts
@ Innisfil Winterhawks
EB Green [MMA1]
MAA
9:00 AM
Sudbury Wolves
@ Owen Sound Jr. Attack
Holly 2 [MAA2]
MAA
9:00 AM
Oakville Rangers Blue
@ Kitchener Jr. Rangers
A. Red [MAA1]
MAA
9:15 AM
Applewood Coyotes
@ Casselman Embrun Icedogs
EB Purpl [MAA3]
MAA
9:30 AM
Clarington Toros
@ Barrie Colts
Holly 1 [MAA4]
MAAE
9:30 AM
Newmarket Redmen
@ Guelph Gryphons
A. Blue [MAAE1]
MAAE
10:00 AM
Flamborough Dundas Sabres
@ Barrie Colts
Holly 2 [MAAE4]
MAAE
10:00 AM
West Niagara Flying Aces
@ Peterborough Petes
EB Green [MAAE2]
MAAE
10:00 AM
Whitby Wildcats
@ Oshawa Jr. Generals
A. Red [MAAE3]
MPA
10:15 AM
Georgina Blaze
@ Flamborough Dundas Sabres
EB Purpl [MPA1]
MPA
10:30 AM
Sudbury Wolves
@ Barrie Colts
Holly 1 [MPA3]
XOVER
10:30 AM
Hillcrest Canadians
@ Woodstock Jr. Navy Vets
A. Blue [MPA2]
MBA
11:00 AM
Richmond Hill Stars
@ Nickel City Sharks
A. Red [MBA1]
MBA
11:00 AM
Nepean Raiders Black
@ Barrie Colts
Holly 2 [MBA2]
MBA
11:00 AM
Whitby Wildcats
@ TNT Tornados
EB Green [MBA3]
MBA
11:30 AM
Innisfil Winterhawks
@ Georgina Blaze
EB Purpl [MBA4]
MPAE
12:00 PM
Stratford Warriors
@ Kingston Canadians
A. Blue [MPAE2]
MPAE
12:00 PM
Clarington Toros
@ Belleville Jr. Bulls
Holly 1 [MPAE3]
MPAE
12:15 PM
Halton Hills Thunder
@ Flamborough Dundas Sabres
EB Green [MPAE4]
MPAE
12:15 PM
Oshawa Generals
@ Orillia Terriers
A. Red [MPAE5]
BMD
12:15 PM
George Bell Titans White
@ Barrie Colts
Holly 2 [BMD1]
BMD
12:45 PM
Waterloo Wolves White
@ Kitchener Jr. Rangers
EB Purpl [BMD2]
MMA
1:15 PM
Barrie Colts
@ Aurora Tigers
Holly 1 [MMA2]
MMA
1:15 PM
Owen Sound Jr. Attack
@ Georgina Blaze
A. Blue [MMA3]
MMMD
1:30 PM
Orangeville Flyers
@ Guelph Gryphons
EB Green [MMMD1]
MMMD
1:30 PM
Brantford 99ers
@ Barrie Colts
Holly 2 [MMMD3]
XOVER
1:30 PM
Richmond Hill Stars
@ Newmarket Redmen
A. Red [MMMD2]
MAA
2:15 PM
Owen Sound Jr. Attack
@ Clarington Toros
EB Purpl [MAA5]
MAA
2:45 PM
Kitchener Jr. Rangers
@ Applewood Coyotes
A. Blue [MAA6]
MAA
2:45 PM
Barrie Colts
@ Sudbury Wolves
Holly 1 [MAA7]
MAA
3:00 PM
Casselman Embrun Icedogs
@ Oakville Rangers Blue
A. Red [MAA8]
MAAE
3:00 PM
Peterborough Petes
@ Flamborough Dundas Sabres
EB Green [MAAE5]
MAAE
3:00 PM
Barrie Colts
@ West Niagara Flying Aces
Holly 2 [MAAE6]
MAAE
3:15 PM
Oshawa Jr. Generals
@ Newmarket Redmen
EB Purpl [MAAE7]
MPA
3:45 PM
Woodstock Jr. Navy Vets
@ Georgina Blaze
A. Blue [MPA4]
MAAE
3:45 PM
Guelph Gryphons
@ Whitby Wildcats
Holly 1 [MAAE8]
XOVER
4:00 PM
Flamborough Dundas Sabres
@ Sudbury Wolves
EB Green [MPA5]
MPA
4:00 PM
Barrie Colts
@ Hillcrest Canadians
Holly 2 [MPA6]
MPAE
4:15 PM
Stratford Warriors
@ Oshawa Generals
A. Red [MPAE6]
MPAE
4:15 PM
Flamborough Dundas Sabres
@ Clarington Toros
EB Purpl [MPAE7]
MPAE
4:45 PM
Barrie Colts
@ Belleville Jr. Bulls
Holly 1 [MPAE8]
MPAE
5:00 PM
Kingston Canadians
@ Halton Hills Thunder
A. Blue [MPAE9]
MBA
5:15 PM
Barrie Colts
@ Whitby Wildcats
Holly 2 [MBA5]
MBA
5:15 PM
TNT Tornados
@ Nepean Raiders Black
EB Green [MBA6]
MBA
5:30 PM
Georgina Blaze
@ Richmond Hill Stars
A. Red [MBA8]
MBA
5:30 PM
Nickel City Sharks
@ Innisfil Winterhawks
EB Purpl [MBA7]
BMD
6:00 PM
Barrie Colts
@ Waterloo Wolves White
Holly 1 [BMD3]
BMD
6:15 PM
Kitchener Jr. Rangers
@ George Bell Titans White
A. Blue [BMD4]
MMA
6:30 PM
Georgina Blaze
@ Innisfil Winterhawks
EB Green [MMA4]
MMA
6:30 PM
Aurora Tigers
@ Owen Sound Jr. Attack
Holly 2 [MMA5]
XOVER
6:45 PM
Orangeville Flyers
@ Brantford 99ers
A. Red [MMMD5]
MMMD
6:45 PM
Guelph Gryphons
@ Richmond Hill Stars
EB Purpl [MMMD4]
MMMD
7:15 PM
Barrie Colts
@ Newmarket Redmen
Holly 1 [MMMD6]
MPAE
8:00 AM
Stratford Warriors
@ Belleville Jr. Bulls
EB Purpl [MPAE10]
MMA
8:30 AM
Georgina Blaze
@ Aurora Tigers
EB Green [MMA6]
MAA
9:00 AM
Kitchener Jr. Rangers
@ Casselman Embrun Icedogs
A. Red [MAA10]
MAA
9:00 AM
Sudbury Wolves
@ Clarington Toros
Holly 2 [MAA9]
MAAE
9:15 AM
Oshawa Jr. Generals
@ Guelph Gryphons
EB Purpl [MAAE9]
MAA
9:30 AM
Owen Sound Jr. Attack
@ Barrie Colts
Holly 1 [MAA12]
MAA
9:30 AM
Oakville Rangers Blue
@ Applewood Coyotes
A. Blue [MAA11]
MAAE
10:00 AM
Whitby Wildcats
@ Newmarket Redmen
A. Red [MAAE10]
MAAE
10:00 AM
West Niagara Flying Aces
@ Flamborough Dundas Sabres
EB Green [MAAE11]
MAAE
10:00 AM
Peterborough Petes
@ Barrie Colts
Holly 2 [MAAE12]
XOVER
10:15 AM
Hillcrest Canadians
@ Flamborough Dundas Sabres
EB Purpl [MPA7]
XOVER
10:30 AM
Woodstock Jr. Navy Vets
@ Barrie Colts
Holly 1 [MPA9]
XOVER
10:30 AM
Sudbury Wolves
@ Georgina Blaze
A. Blue [MPA8]
MBA
11:00 AM
TNT Tornados
@ Barrie Colts
Holly 2 [MBA11]
MBA
11:00 AM
Richmond Hill Stars
@ Innisfil Winterhawks
A. Red [MBA9]
MBA
11:00 AM
Whitby Wildcats
@ Nepean Raiders Black
EB Green [MBA10]
MBA
11:30 AM
Nickel City Sharks
@ Georgina Blaze
EB Purpl [MBA12]
MPAE
12:00 PM
Clarington Toros
@ Barrie Colts
Holly 1 [MPAE12]
MPAE
12:00 PM
Oshawa Generals
@ Halton Hills Thunder
A. Blue [MPAE11]
MPAE
12:15 PM
Kingston Canadians
@ Flamborough Dundas Sabres
EB Green [MPAE13]
MPAE
12:15 PM
Orillia Terriers
@ Stratford Warriors
A. Red [MPAE14]
BMD
12:15 PM
Kitchener Jr. Rangers
@ Barrie Colts
Holly 2 [BMD5]
BMD
12:45 PM
Waterloo Wolves White
@ George Bell Titans White
EB Purpl [BMD6]
MMA
1:15 PM
Aurora Tigers
@ Innisfil Winterhawks
A. Blue [MMA7]
MMA
1:15 PM
Owen Sound Jr. Attack
@ Barrie Colts
Holly 1 [MMA8]
MMMD
1:30 PM
Richmond Hill Stars
@ Orangeville Flyers
A. Red [MMMD7]
MMMD
1:30 PM
Newmarket Redmen
@ Brantford 99ers
EB Green [MMMD9]
XOVER
1:30 PM
Guelph Gryphons
@ Barrie Colts
Holly 2 [MMMD8]
XOVER
2:15 PM
Casselman Embrun Icedogs
@ Owen Sound Jr. Attack
EB Purpl [MAA13]
XOVER
2:45 PM
Barrie Colts
@ Kitchener Jr. Rangers
Holly 1 [MAA14]
XOVER
2:45 PM
Applewood Coyotes
@ Sudbury Wolves
A. Blue [MAA15]
XOVER
3:00 PM
Newmarket Redmen
@ Peterborough Petes
Holly 2 [MAAE13]
XOVER
3:00 PM
Clarington Toros
@ Oakville Rangers Blue
A. Red [MAA16]
XOVER
3:00 PM
Guelph Gryphons
@ West Niagara Flying Aces
EB Green [MAAE14]
XOVER
3:15 PM
Flamborough Dundas Sabres
@ Whitby Wildcats
EB Purpl [MAAE15]
XOVER
3:45 PM
Barrie Colts
@ Oshawa Jr. Generals
Holly 1 [MAAE16]
XOVER
3:45 PM
Barrie Colts
@ Georgina Blaze
A. Blue [MPA10]
MPA
4:00 PM
Hillcrest Canadians
@ Sudbury Wolves
Holly 2 [MPA11]
MPA
4:00 PM
Flamborough Dundas Sabres
@ Woodstock Jr. Navy Vets
EB Green [MPA12]
MPAE
4:15 PM
Oshawa Generals
@ Kingston Canadians
A. Red [MPAE15]
MPAE
4:15 PM
Flamborough Dundas Sabres
@ Belleville Jr. Bulls
EB Purpl [MPAE16]
MPAE
4:45 PM
Barrie Colts
@ Halton Hills Thunder
Holly 1 [MPAE17]
MPAE
5:00 PM
Orillia Terriers
@ Clarington Toros
A. Blue [MPAE18]
XOVER
5:15 PM
Innisfil Winterhawks
@ Whitby Wildcats
EB Green [MBA13]
XOVER
5:15 PM
Barrie Colts
@ Nickel City Sharks
Holly 2 [MBA14]
XOVER
5:30 PM
Georgina Blaze
@ TNT Tornados
A. Red [MBA16]
XOVER
5:30 PM
Nepean Raiders Black
@ Richmond Hill Stars
EB Purpl [MBA15]
BMD
6:00 PM
George Bell Titans White
@ Barrie Colts
Holly 1 [BMD7]
BMD
6:15 PM
Waterloo Wolves White
@ Kitchener Jr. Rangers
A. Blue [BMD8]
MMA
6:30 PM
Barrie Colts
@ Georgina Blaze
Holly 2 [MMA9]
MMA
6:30 PM
Innisfil Winterhawks
@ Owen Sound Jr. Attack
EB Green [MMA10]
XOVER
6:45 PM
Brantford 99ers
@ Richmond Hill Stars
EB Purpl [MMMD10]
XOVER
6:45 PM
Guelph Gryphons
@ Newmarket Redmen
A. Red [MMMD11]
XOVER
7:15 PM
Barrie Colts
@ Orangeville Flyers
Holly 1 [MMMD12]
MAA
7:00 AM
2nd Division A
@ 1st Division B
EB Purpl [MAA17]
MAA
7:00 AM
2nd Division B
@ 1st Division A
Holly 2 [MAA18]
MAAE
7:30 AM
2nd Division A
@ 1st Division B
EB Green [MAAE17]
MAAE
7:30 AM
2nd Division B
@ 1st Division A
Holly 1 [MAAE18]
MPA
8:15 AM
2nd Division A
@ 1st Division B
EB Purpl [MPA13]
MPA
8:15 AM
2nd Division B
@ 1st Division A
Holly 2 [MPA14]
MPAE
8:45 AM
3rd Place
@ 2nd Place
EB Green [MPAE19]
MPAE
8:45 AM
4th Place
@ 1st Place
Holly 1 [MPAE20]
MBA
9:45 AM
2nd Division A
@ 1st Division B
EB Purpl [MBA17]
MBA
9:45 AM
2nd Division B
@ 1st Division A
Holly 2 [MBA18]
BMD
10:15 AM
3rd Place
@ 2nd Place
EB Green [BMD9]
BMD
10:15 AM
4th Place
@ 1st Place
Holly 1 [BMD10]
MMA
11:15 AM
3rd Place
@ 2nd Place
EB Purpl [MMA11]
MMA
11:15 AM
4th Place
@ 1st Place
Holly 2 [MMA12]
MMMD
11:45 AM
2nd Division A
@ 1st Division B
EB Green [MMMD13]
MMMD
11:45 AM
2nd Division B
@ 1st Division A
Holly 1 [MMMD14]
MAAE
1:00 PM
Winner of Semi #2
@ Winner of Semi #1
EB Purpl [MAAE19]
MAA
1:00 PM
Winner of Semi #2
@ Winner of Semi #1
Holly 2 [MAA19]
MPA
1:30 PM
Winner of Semi #2
@ Winner of Semi #1
Holly 1 [MPA15]
MPAE
1:30 PM
Winner of Semi #2
@ Winner of Semi #1
EB Green [MPAE21]
MBA
2:30 PM
Winner of Semi #2
@ Winner of Semi #1
Holly 2 [MBA19]
BMD
2:30 PM
Winner of Semi #2
@ Winner of Semi #1
EB Purpl [BMD11]
MMA
3:45 PM
Winner of semi #2
@ Winner of semi #1
Holly 1 [MMA13]
MMMD
4:15 PM
Winner of Semi #2
@ Winner of Semi #1
Holly 2 [MMMD15]
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Minor Peewee AE - A Division
    Fri
    Nov 22
    8:00 AM
    Orillia Terriers
    @Barrie Colts
    East Bayfield Community Centre (Purple)
  • Minor Midget A - A Division
    Fri
    Nov 22
    8:30 AM
    Barrie Colts
    @Innisfil Winterhawks
    East Bayfield Community Centre (Green)
  • Minor Atom A - A Division
    Fri
    Nov 22
    9:00 AM
    Sudbury Wolves
    @Owen Sound Jr. Attack
    Holly Community Centre (2)
  • Minor Atom A - B Division
    Fri
    Nov 22
    9:00 AM
    Oakville Rangers Blue
    @Kitchener Jr. Rangers
    Allandale Recreation Centre (Red)
  • Minor Atom A - B Division
    Fri
    Nov 22
    9:15 AM
    Applewood Coyotes
    @Casselman Embrun Icedogs
    East Bayfield Community Centre (Purple)
  • Minor Atom A - A Division
    Fri
    Nov 22
    9:30 AM
    Clarington Toros
    @Barrie Colts
    Holly Community Centre (1)
Colours Legend
  • Minor Atom A
    A Division
    B Division
    Semi Finals
    Championships
  • Minor Atom AE
    A Division
    B Division
    Semi Finals
    Championships
  • Minor Peewee A
    A Division
    B Division
    Semi Finals
    Championships
  • Minor Peewee AE
    A Division
    Semi Finals
    Championships
  • Minor Bantam A
    A Division
    B Division
    Semi Finals
    Championships
  • Bantam MD
    A Division
    Semi finals
    Championships
  • Minor Midget A
    A Division
    Semi Finals
    Championships
  • Minor Midget MD
    A Division
    Semi Finals
    B Division
    Championships
Printed from barrieminorhockey.net on Thursday, November 21, 2019 at 9:51 AM